Udělej si sám – keylogger do klávesnice

V dnešním díle udělej si sám si upravíme klávesnici, zabudujeme do ni štěnici, která bude ukládat všechny klávesy do paměti. Dokáže zachytit hesla, emaily, webové adresy, ale i celou komunikaci. K čemu se to hodí? Pokud potřebujete zjistit, co se s Vaším počítačem děje, když jste na služební cestě, nebo v práci, pokud potřebujete zjistit, zda Vaši zaměstnanci nezneužívají pracovní počítač, nebo máte podezření, že Vaše dítě komunikuje se závadovou osobou. Využití jistě najdete mnoho, vždy si ale důkladně rozmyslete, zda neporušíte zákon. 

Můžete si pořídit klasický keylogger do USB, který zapojíte mezi klávesnici a počítač. Pokud však jde o počítač teenagera, nebo technicky zdatného zaměstnance, je otázkou času, kdy začne pátrat, co je ta věc mezi klávesnicí a počítačem.

Proto je bezpečnější, pokud je keylogger ukrytý uvnitř v klávesnici. Můžete si zakoupit novou klávesnici s profesionálně zabudovaným keyloggerem. Musíte ale vyměnit stávající klávesnici a to není vždy možné. Proto se nabízí jednoduché řešení a to vestavět keylogger do stávající klávesnice. Můžete si objednat službu montáže na zakázku, nebo si objednat modul pro DIY zástavbu a postupovat podle našeho návodu. Keylogger si zručný kutil dokáže nainstalovat sám.

 

Co budete potřebovat?

  • stávající klávesnici (zajistěte si, že budete mít dostatek času na montáž)
  • modul keyloggeru z našeho eshopu
  • kleště, páječku
  • multimetr na propísknutí kabelu

 

1. Výběr vhodného termínu k instalaci keyloggeru

Pro instalaci keyloggeru musí být v klávesnici dostatek místa. Modul keyloggeru je miniaturní a proto se vejde do většiny klávesnic. Pokud si nejste jisti, že se modul do klávesnice vejde, doporučujeme ještě před objednáním klávesnici rozmontovat a zkontrolovat, zda je v ní dostatek místa. Zároveň zjistíte, zda je možné klávesnici jednoduše rozmontovat a zase složit a dokážete lépe odhadnout své šance na úspěch, případně časovou náročnost. Pokud by se demontáž nepodařila, můžete říci, že klávesnice přestala fungovat a vy jste se ji pokoušeli opravit. Celou akci tak můžete absolvovat bez zbytečného stresu. Je důležité, abyste při instalaci keyloggeru měli dostatek času, každá klávesnice je totiž jiná a nelze proto dopředu odhadnout, jak dlouho bude samotná demontáž trvat.

2. Instalace keyloggeru

Po otevření klávesnice je nutné přerušit USB kabel, který vede do plošného spoje klávesnice. Ve vhodném místě, kam plánujete umístit plošný spoj keyloggeru rozstřihněte kabel. Proměřte si podle manuálu ke keyloggeru jednotlivé žíly a poznamenejte si jejich barvy a signály.

Kabel USB má 4 vodiče, +5V, GND a datové vodiče D- a D+

Modul keyloggeru musíte vsadit do cesty USB kabelu. Z jedné strany tedy připájejte USB kabel vedoucí do konektoru počítače, druhou stranu keyloggeru připájejte ke krátkému zbytku kabelu vedoucímu do plošného spoje. 

Po ověření, že je vše dobře zapájené a ideálně také zaizolované smršťovací bužírkou můžete klávesnici odzkoušet, pokud to dovoluje její konstrukce. Po zapojení USB kabelu do PC by se měly minimálně rozsvítit kontrolky, počítač by neměl hlásit žádnou chybu.

Umístěte keylogger na místo a připevněte tavnou pistolí, nebo oboustrannou lepící páskou a stahovacími pásky. Zde je potřeba improvizovat, každá klávesnice je jiná. Než keylogger zalepíte, přesvědčte se, že nebude překážet druhému dílu krytu a klávesnice půjde bez problémů zavřít. Není nic horšího, než vysekávat zalepený keylogger z klávesnice, protože v místě montáže je umístěný šroubek 🙂

Zvláštní pozornost věnujte ochraně kabelu před vytržením z klávesnice. Je potřeba udělat na kabelu uzlík, který se přivře do vnitřní strany díry v krytu klávesnice, nebo jej jinak zafixovat, aby prudkým trhnutím za kabel nemohl uživatel vytrhnout konec z keyloggeru. Vytržení kabelu z klávesnice by mohlo prozradit neodborný zásah.

3. Odzkoušení a nastavení znakové sady

Po montáži klávesnice si vyzkoušejte práci s keyloggerem. Po napsání několika znaků přepněte keylogger do režimu USB disku a přečtěte si log se stisky kláves. Pokud je to potřeba, nastavte konfigurační soubor podle přiloženého manuálu ke kyloggeru.

 

4. Možné problémy při instalaci

  • v klávesnici je málo místa

je možné, že budete muset odstranit kousek výztuže, nebo vybrousit pro keylogger kousek plastu. Dávejte pozor, abyste při lámání plastů nepoškodili kryt, aby plast nezbělal, nebo nepraskl. Je lepší plast stříhat kleštěmi, než lámat. Pamatujte také na to, že klávesnice se prohýbá a ohýbá. Keylogger by neměl být natvrdo, aby plošný spoj při zkroucení klávesnice neprasknul.

  • po zapnutí nefunguje ani klávesnice

pravděpodobně jste přehodili dráty, nebo jste při pájení udělali zkrat. Zkontrolujte, pokud nic nepomůže, vyřaďte keylogger a dráty podle barev znovu spojte. Klávesnice by měla fungovat. Zkrat USB konektoru nemůže počítač poškodit, nemusíte se tedy bát a můžete znovu zkusit zapojit keylogger. Zkontrolujte, zda nemáte pořadí vodičů zrcadlově a zda máte jednotlivé konce kabelů na správné straně.

  • uložené znaky s diakritikou jsou nesmyslné, neodpovídají stisknutým klávesám

pravděpodobně budete muset nahrát soubor s CZ znakovou sadou. Postup je jednoduchý a je popsaný v manuálu ke keyloggeru.